| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Warranty dated 11/2016 |
| Factory Warranty | Time remaining, expires: 11/2018 |
| Year | 2016 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 45.00 mm |
| Case Thickness | 18.40 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Grey |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Screw-in Crown | Yes |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Color | Brushed |
| Buckle | Deployant |
| Case Back | Solid |
| Movement | Automatic |
| COSC Certified | Yes |
| Water Resistance | 3000m/10000ft |