Chopard Mille Miglia 2010 Limited & numbered edition of 2010 pieces worldwide.
Case: Polished stainless steel case. Tachymeter scale on bezel. Silvered main dial with overlapping circular pattern (perlage). Chrono sub-dials are black & the small seconds sub-dial at 9 o'clock is a flat silver. Applied polished index hour markers with luminous fill. Polished hour & minute hands with luminous fill. Date window located at the 3 o'clock position with a magnifying glass beneath the crystal. Small seconds sub-dial at 9 o'clock. Chronograph: large central seconds hand counter, 30 minute sub-dial counter at 12 o'clock. 12 hour counter sub-dial at 6 o'clock.
Strap: Fitted on its original tire tread black ' tire tread' rubber strap with a steel deployant buckle. The strap is almost perfect condition with only minimal wear apparent.
Movement: Base calibre is the ETA Valranges Calibre a07-211, beats at 28,800 vph, contains 25 jewels with a power reserve of +/- 46 hours.
Condition: The watch has had a factory serviced completed in 03/2018 & has a 1 year factory service warranty from that date. The watch has been expertly refinished & is in very near new condition. Delivered with the complete set of its original box & papers.
| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Warranty dated 05/16 |
| Factory Warranty | Time remaining, expires: 04/19 |
| Year | 2016 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 44.00 mm |
| Case Thickness | 14.56 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Silver |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Screw-in Crown | Yes |
| Band Material | Rubber |
| Band Color | Black |
| Buckle | Push-Button Deployant |
| Case Back | Transparent |
| Movement | Automatic |
| COSC Certified | Yes |
| Water Resistance | 100m/330ft |