Limited & numbered edition of 2010 pieces worldwide. Polished stainless steel case. Tachymeter scale on bezel. Silvered main dial with overlapping circular graining (perlage), chrono sub-dial are black & small seconds sub-dial is flat silver. Applied polished index hour markers with luminous fill. Polished hour & minute hands with luminous fill. Date window located at the 3 o'clock position with a magnifying glass beneath the crystal. Small seconds sub-dial at the 9 o'clock position. Chronograph: large central seconds hand counter, 30 minute sub-dial counter at the 12 o'clock position. 12 hour counter sub-dial at the 6 o'clock position. Base calibre is the ETA Valranges Calibre a07-211, beats at 28,800 vph, contains 25 jewels with an approximate Power Reserve of 46 hours.
Minor scratches & dings from normal wear.
| Box | Original Box |
| Papers | All Papers |
| Year | 2016 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 44.00 mm |
| Case Thickness | 14.56 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Silver |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Screw-in Crown | Yes |
| Band Material | Rubber |
| Band Color | Black |
| Buckle | Push-Button Deployant |
| Case Back | Transparent |
| Movement | Automatic |
| COSC Certified | Yes |
| Water Resistance | 100m/330ft |