| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Warranty card undated |
| Factory Warranty | No |
| Year | circa 2010 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 38.00 mm x 38.00mm |
| Case Thickness | 13.85 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Color | Brushed & polished |
| Buckle | Deployant |
| Case Back | Solid |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 30m/100ft |