| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Warranty dated 10/2018 |
| Factory Warranty | Time remaining, expires: 10/2020 |
| Year | 2018 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 40.20 mm |
| Case Thickness | 13.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Blue |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Color | Brushed & polished |
| Buckle | Deployant |
| Case Back | Transparent |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 100m/330ft |