Case: Polished 18kt yellow gold case. Silvered dial. Polished yellow gold hands & applied index hour markers. Date window at 3 o'clock.
Strap: Original shiny black alligator strap with 18kt yellow gold tang buckle. The strap is unworn, but has been on its cushion since the original purchase, we would say the strap is in 90% condition with some cracking showing in the varnishing.
Movement: Powered by an IWC calibre 37521 (base ETA 2892-a2) with 21 jewels & a power reserve of +/- 40 hours.
Condition: This watch came from a collectors vault & was unworn. We have had the watch buffed to remove some tarnishing. The watch had no scratches or dings, it is in really very very near new condition. Overall a great buy at a great price.
| Box | Original Box Inner vinyl box only |
| Papers | All Papers Warranty card (not stamped or dated) |
| Factory Warranty | No |
| Year | circa 2004 |
| Size | Midsize |
| Case Dimensions | 34.00 mm |
| Case Thickness | 9.00 mm |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Band Material | Alligator/Crocodile Leather |
| Band Color | Black |
| Buckle | Tang |
| Case Back | Solid |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 30m/100ft |