| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Warranty dated July 30 2016 |
| Factory Warranty | Time remaining, expires: July 29 2018 |
| Year | 2016 |
| Size | Ladies |
| Case Dimensions | 40.00 mm x 24.00mm |
| Case Thickness | 7.17 mm |
| Case Material | Steel & Rose Gold |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Band Material | Steel & Rose Gold |
| Band Color | Polished |
| Buckle | Deployant |
| Case Back | Solid |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 30m/100ft |