Case:
Polished stainless steel case. Silvered dial with a variety of finishes in its different sectors. Applied blued steel hour markers. Polished dot minute track. Blued steel hands. Small seconds hands sub-dial at 6 o'clock. Power reserve indicator at the top right side of dial. Retrograde date indicator at the top left side of the dial.
Strap:
Fitted on a blue crocodile leather strap with a steel deployant clasp. The shows some wear, but still has plenty of life remaining, we would grade the strap as 85%.
Movement:
Powered by a Maurice Lacroix calibre ML76 (base Unitas 6498-1) beats at 18'000 vph, with 33 jewels & a power reserve of +/- 42 hours.
Condition:
in overall terrific condition. We have had the watch lightly buffed to remove some scuff marks. The watch does not have any nicks, dings or deep scratches. The watch is in very near new condition.
| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Open Date on warranty |
| Factory Warranty | No |
| Year | circa 2006 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 43.00 mm |
| Case Thickness | 11.50 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Silver |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Band Material | Alligator/Crocodile Leather |
| Band Color | Blue |
| Buckle | Push-Button Deployant |
| Case Back | Transparent |
| Movement | Manual Wind |
| Water Resistance | 30m/100ft |