Case:
Polished 18kt rose gold case. Silvered dial with a variety of finishes in its different sectors. Applied blued steel hour markers. Polished rose gold dot minute track. Blued steel hands. Small seconds hands sub-dial at 6 o'clock. Power reserve indicator at the top right side of dial. Retrograde date indicator at the top left side of the dial.
Strap:
Fitted on a brand new unworn Maurice Lacroix original brown alligator leather strap with a solid rose gold Maurice Lacroix tang buckle.
Movement:
Powered by a Maurice Lacroix calibre ML76 (base Unitas 6498-1) beats at 18'000 vph, with 33 jewels & a power reserve of +/- 42 hours.
Condition:
This watch has not been worn, we bought it from a watch collector who stored it in his safe, some of the original blue plastic protective coating is still on the case back. We have replaced the strap with a brand new OEM ML strap as the original developed a few cracks. We have had the watch steamed to remove tarnishing from the gold & it looks like the day it left the factory. The runs perfectly. The watch is new & unworn condition.
| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Open Date on warranty |
| Factory Warranty | No |
| Year | circa 2007 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 43.00 mm |
| Case Thickness | 11.50 mm |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Color | Silver |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Band Material | Alligator/Crocodile Leather |
| Band Color | Black |
| Buckle | Tang |
| Case Back | Transparent |
| Movement | Manual Wind |
| Water Resistance | 30m/100ft |