| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Warranty Dated 01/2026 |
| Factory Warranty | Time remaining, expires: 01/01/2031 |
| Year | 2026 |
| Size | Ladies |
| Case Dimensions | 27.50 mm |
| Case Thickness | 6.30 mm |
| Lug Width | 13 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Purple |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Band Material | Alligator/Crocodile Leather |
| Band Color | Blue |
| Buckle | Tang |
| Case Back | Solid |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 30m/100ft |