| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Warranty dated 12/23/2019 |
| Factory Warranty | No |
| Year | 2019 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 40.00 mm |
| Case Thickness | 11.70 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Black |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Color | Brushed & polished |
| Buckle | Deployant |
| Case Back | Transparent |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 50m/150ft |