Case: Brushed & polished 18kt yellow gold case. Silver dial. Applied polished index hour markers & minute track. Polished yellow gold hands. Small seconds sub-dial at 6 o'clock.
Strap: Fitted on it original brown alligator leather strap with a solid 18kt yellow gold tang buckle. The strap is in 99% condition with creases where it was strapped to the watch to box cuff.
Movement: Powered by a Patek Philippe calibre 215 ps, beats at 28'800 vph (4Hz) with 18 jewels & a power reserve of +/- 44 hours.
Condition: This watch is in literally 99% condition, the original owner claims he never wore it & we believe him. The watch is in immaculate condition & as close to new as it gets. Delivered with the complete set of original box & papers.
| Box | Original Box |
| Papers | All Papers warranty dated 05/2017 |
| Factory Warranty | Time remaining, expires: 05/2019 |
| Year | 2017 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 37.00 mm |
| Case Thickness | 8.00 mm |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Band Material | Alligator/Crocodile Leather |
| Band Color | Brown |
| Buckle | Tang |
| Case Back | Solid |
| Movement | Manual Wind |
| Water Resistance | 25m/80ft |