| Box | Original Box |
| Papers | All Papers |
| Factory Warranty | Time remaining, expires: |
| Year | 2024 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 43.00 mm |
| Case Thickness | 12.40 mm |
| Lug Width | 21.5 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Blue |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Screw-in Crown | Yes |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Color | Brushed |
| Buckle | Push-Button Deployant |
| Case Back | Solid |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200m/20atm/660ft |