| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Warranty Dated 03/2026 |
| Factory Warranty | Time remaining, expires: 03/01/2031 |
| Year | 2026 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 43.00 mm |
| Case Thickness | 14.50 mm |
| Lug Width | 22 mm |
| Case Material | Titanium |
| Dial Color | Black |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Screw-in Crown | Yes |
| Band Material | Titanium |
| Band Color | Brushed |
| Band Notes | + additional OEM rubber strap |
| Buckle | Deployant |
| Case Back | Solid |
| Movement | Automatic |
| COSC Certified | Yes |
| Water Resistance | 1000m/100atm/3260ft |