Case: Polished 18kt rose gold case. Silver dial with a tone-on-tone silver sunburst pattern effect. Applied polished hour markers. Minute track & luminous dot hour markers on the dial perimeter. Blued steel hands, the hour & minute hands with luminous fill. Small seconds sub-dial at 6 o'clock. Large double-window date at 2 o'clock. GMT/Dual Time-Zone: indicated by an additional 24 hour display window at 9 o'clock. The dual time can easily be set by advancing or reversing the central hour hand via the +/- buttons on the left side of the case.
Strap: Fitted on a brand new & unworn OEM Ulysse Nardin brown alligator leather strap with a solid 18kt rose gold push-button deployant buckle.
Movement: Powered by a Ulysse Nardin caliber UN-24 (base ETA 2892), beats at 28,800 vph with a power reserve of +/- 42 hours.
Condition: We have had this watch professionally refinished to remove most signs of wear. A brand new strap completes its transformation to bringing it back to almost brand new condition. The movement is working strong. Overall we would rate this watch at 95% condition. The watch is delivered in its original box with all papers.
| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Warranty dated 12/2007 |
| Factory Warranty | No |
| Year | 2007 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 42.00 mm |
| Case Thickness | 12.00 mm |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Color | Silver |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Screw-in Crown | Yes |
| Band Material | Alligator/Crocodile Leather |
| Band Color | Brown |
| Buckle | Push-Button Deployant |
| Case Back | Transparent |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 100m/330ft |