| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Warranty Dated 05/2026 |
| Factory Warranty | Time remaining, expires: 05/01/2031 |
| Year | 2026 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 42.00 mm |
| Case Thickness | 13.50 mm |
| Lug Width | 20 mm |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Color | Black |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Band Material | 18kt Yellow Gold |
| Buckle | Push-Button Deployant |
| Case Back | Transparent |
| Movement | Manual Wind |
| COSC Certified | Yes |
| Water Resistance | 50m/5atm/167ft |