| Box | Original Box |
| Papers | All Papers Warranty dated 01/2025 |
| Factory Warranty | Time remaining, expires: 01/01/2027 |
| Year | 2025 |
| Size | Mens |
| Case Dimensions | 42.00 mm |
| Case Thickness | 10.78 mm |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Color | Brown |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Band Material | Calfskin Leather |
| Band Color | Brown |
| Buckle | Tang |
| Case Back | Transparent |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 60m/180ft |